23 grudzień 2017 | Przez: SPEEDMAN

Ruszyła zimowa edycja Warsaw Karting League - ...

14 listopad 2017 | Przez: SPEEDMAN

362 zawodników z 50 krajów zebrało się na torze ...

28 październik 2017 | Przez: SPEEDMAN

Był pot, były łzy, błędy, kary, adrenalina i ...

21 październik 2017 | Przez: SPEEDMAN

Gosia Rdest ukończyła sezon Audi Sport TT Cup na ...

18 październik 2017 | Przez: SPEEDMAN

Sukcesem polskich kartingowców zakończyła się 15. ...

14 październik 2017 | Przez: SPEEDMAN

Na torze South Garda Karting w Lonato trwa Rok ...

26 wrzesień 2017 | Przez: SPEEDMAN

W miniony weekend najlepsi kierowcy kartingowi na ...

Druga runda kartingowej serii Rok Cup Poland, którą rozegrano w Bydgoszczy, przebiegała pod znakiem zaciętej rywalizacji i emocjonujących pojedynków.

Walka o czołowe lokaty niejednokrotnie toczyła się do ostatnich metrów wyścigu, trzymając w napięciu zarówno widzów, jak i samych zawodników. Warto wspomnieć, że bydgoski kartodrom, zlokalizowany w dzielnicy Bartodzieje w sąsiedztwie rzeki Brdy, należy do najbardziej „zasłużonych” tego typu obiektów w naszym kraju. Pierwsze zawody rozegrano na nim w 1977 roku i aż dwukrotnie goszczono tutaj Kartingowe Mistrzostwa Europy (w 1977 i 1979 roku). Po zmianach ustrojowych, w 1994 roku zorganizowano na tym obiekcie Kartingowe Mistrzostwa Świata Formuły C – jak dotąd jedyne zawody tej rangi w naszym kraju. Co ciekawe, triumfatorem tamtych mistrzostw został Włoch Jarno Trulli, późniejszy kierowca Formuły 1 (startował m.in. w zespołach Prost, Renault, Toyota i Lotus), który w 2004 wygrał wyścig o Grand Prix Monako. 

Po problemach z prawem własności do jednej z działek, na której leży tor, obiekt został przebudowany i od 2012 roku w znacznie zmienionej konfiguracji z powodzeniem służy kartingowcom i nie tylko. Obecnie liczy 1017 m długości i 8-10 m szerokości,  a pochylenia niektórych zakrętów dochodzą do 7%.

Zawody rozpoczęła uroczysta ceremonia otwarcia, podczas której promotor Rok Cup Poland - Andrzej Ościk, wręczył 15. zawodnikom nominowanym do Akademii Orlen Team po komplecie opon. To pierwsza z nagród ufundowanych przez partnera strategicznego serii – koncern PKN Orlen, w ramach współpracy, która obejmuje także udział młodych kartingowców w programie specjalistycznych szkoleń, testów i obozów prowadzonych przez czołowych polskich trenerów i instruktorów.

W wyścigu przedfinałowym klasy Baby Rok pierwsze miejsce zajął Franciszek Liszka (TTSK K-Team Tarnów), jednak w finale szybszy okazał się Franciszek Czapla (A. Leszczyński/Bambini Racing), który objął prowadzenie na ostatnich metrach przed metą! Trzecią lokatę zajął Mikołaj Kania (A. Wielkopolski/Elite Racing Development), a na czwartym miejscu finałowy wyścig ukończył dotychczasowy lider punktacji Jan Przyrowski (A. Leszczyński/Elite Racing Development). Po zawodach w Bydgoszczy na czoło klasyfikacji sezonu awansował Franciszek Czapla.

Przedfinał Mini Roka zdominowali Karol Pasiewicz (A. Wielkopolski/V-Kart Racing Team) i Piotr Protasiewicz (Wallrav Racing Club), którzy odskoczyli od reszty stawki i w takiej też kolejności dotarli do mety. Jako trzeci finiszował Jakub Szablewski (A. Leszczyński/KRT Exprit Polska). W finale Protasiewicz i Pasiewicz zamienili się miejscami, a podium uzupełnił Maciej Banaś (A. Leszczyński/V-Kart Racing Team), który wyprzedził Szablewskiego.

W klasie Junior Rok oba wyścigi wygrał Adam Szydłowski (A. Leszczyński/D&D Motorsport), choć w przedfinale pierwszy na mecie był Adrian Janicki (A. Zielonogórski Duet/Jastrzębski Racing), jednak spadł on na 10 miejsce po 10-sekundowej karze nałożonej przez sędziów za nieprzepisowy atak na rywala. Finał miał także emocjonujący przebieg, ponieważ Szydłowski do ostatnich metrów toczył zacięty pojedynek z Filipem Zagórskim (A. Wielkopolski/ACR). Trzecie miejsce zajął odrabiający straty Janicki.

W kategorii Rok GP14 trwa dominacja Igora Lejko (Wallrav Racing Club/AMO Racing Team), który w wyścigu finałowym wyprzedził Szymona Urbaniaka (A. Szczeciński) i Jacka Pawlaka (Wallrav Racing Club/D&D Motorsport). Natomiast rywalizacja w klasie Rok GP25 padła łupem Mariusza Szymczaka (A. Leszczyński), który wykorzystał błędy rywali. Drugie miejsce zajął Ariel Piotrowski (A. Kujawsko-Pomorski/ Lenartowicz Motorsport), a trzecie zwycięzca przedfinału - Adrian Marcinkiewicz (A. Zielonogórski Duet/ACR).

Dwa zwycięstwa pozwoliły Wojciechowi Grzybowi (A. Wielkopolski/MG Racing Team) zdominować rywalizację w kategorii Shifter Rok. Jego starszy i bardziej utytułowany brat Michał, który startował podczas pierwszej rundy w Toruniu, tym razem wystąpił w roli serwisanta. Na drugiej pozycji w finale tej kategorii został sklasyfikowany Filip Wójcik (A. Rzemieślnik), a na trzeciej Mikołaj Cegielski (A. Wielkopolski/ST Racing).

Trzecia runda Rok Cup Poland odbędzie się w dniach 9-11 czerwca w Słomczynie, gdzie rozegrana zostanie także pierwsza runda Kartingowych Mistrzostw Polski.

Informacja prasowa
Zdjęcia: Media4U

 

Polecane filmy

Serwis informacyjny przeznaczony zarówno dla kierowców wyczynowych oraz tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie kartingowym.

Nasza Kartingowa Mapa Polski prezentuje obiekty sportowe, na których wraz z ze znajomymi możecie rozwijać swoją wyścigową pasję.

Jeśli wiesz o czymś czego nie ma w Naszym serwisie, prosimy o kontakt: redakcja@pkarting.pl