21 październik 2019 | Przez: SPEEDMAN

W miniony weekend na położonym nieopodal ...

30 czerwiec 2019 | Przez: SPEEDMAN

Junior Cup - Zawody Kartingowe dla Dzieci ! - 6 ...

18 kwiecień 2019 | Przez: SPEEDMAN

Dobiegły końca trzydniowe testy dla tegorocznych ...

30 marzec 2019 | Przez: SPEEDMAN

Opadł już ostatni kurz po zaciętej rywalizacji ...

11 grudzień 2018 | Przez: SPEEDMAN

W sobotę 8 grudnia na Torze Kartingowym Kormoran ...

20 listopad 2018 | Przez: SPEEDMAN

W niedzielę, 18 listopada, podczas targów Warsaw ...

17 listopad 2018 | Przez: SPEEDMAN

Karol Basz i Vito Postiglione mają za sobą trudne ...

I Puchar E1Gokart Poznań przeszedł do historii! W niedzielę, 14 października na torze przy Cisowej 6 w Skórzewie na starcie zawodów stanęło 26 zawodników z Halowym Mistrzem Świata (KWC 2017 & KWC 2018) Ruben Boutensem na czele. Formuła zawodów przewidywała 4 serie wyścigów eliminacyjnych, wyścigi półfinałowe oraz wyścig finałowy.

Od godziny 8:00 zawodnicy trenowali przed zawodami, które miały się rozpocząć o godzinie 10:00. Tak też się stało – krótko po 10:00 Organizator przywitał zawodników oraz została przeprowadzona odprawa z Zespołem Sędziowskim nt. regulaminu zawodów i ogólnych zasad panujących na torze. Zawodnicy zostali losowo podzieleni na grupy eliminacyjne – każdy uczestnik miał do przejechania jeden wyścig w danej serii przejazdów. Wyścig składał się z jednego okrążenia pomiarowego oraz 10 okrążeń wyścigu. Za każdy uzyskane miejsce na mecie przyznawane były punkty, które zawodnik zbierał przez cały czas trwania zawodów. Kluczowym strategicznym elementem podczas wyścigów był obowiązkowy zjazd do Pit-Stopu, które pokazał, jak ważne jest odpowiedni zaplanowanie wyścigu oraz adaptacja do zmieniających się warunków na torze.

Po czterech seriach wyścigów eliminacyjnych punkty zostały zliczone a zawodnicy zostali podzieleni na grupy półfinałowe zgodnie z regulamin. Wyścigi półfinałowe odbywały się w tym samym formacie co wyścigi eliminacyjne, jednakże były nieco dłuższe (trwały 15 okrążeń zamiast 10 jak w eliminacjach). Ponownie obowiązkowy był jeden zjazd do pit-stopu.

Do ścisłego finału awansowało najlepszych 12 kierowców – na ich czele znajdował się nie kto inny jak Mistrz Świata Ruben Boutens z kompletem punktów (wygrał wszystkie swoje wyścigi eliminacyjne, kwalifikacje oraz uzyskał najlepszy czas każdego z wyścigów a także wygrał wyścig półfinałowy również z kompletem dodatkowych punktów). Po piętach deptał mu reprezentant gospodarzy – Przemo Niewiadomski, który po półfinałach tracił zaledwie kilka punktów do Mistrza.

Tuż przed wyścigiem organizator przeprowadził odprawę z zawodnikami, gdyż formuła zawodów w wyścigu finałowym wyglądała nieco inaczej niż do wcześniejszych wyścigów. Wyścig finałowy poprzedzony był Super Kwalifikacjami – zawodnicy mieli do przejechania jedno okrążenie pomiarowe jednym wybranym gokartem, który później nie brał udział w wyścigu. Zgodnie z losowaniem zawodnicy ruszali w kolejności od TOP1 do TOP12 (a więc kwalifikacje zaczynał Ruben Boutens, który jak się później okazało wygrał Super Kwalifikacje i startował z Pole position do wyścigu finałowego).

Wyścig trwał 25 okrążeń, obowiązkowe były dwa zjazdy do pit-stopu a udział w wyścigu wzięło 12 najlepszych kierowców zawodów. Z drugiego miejsca startował reprezentant gospodarzy – Nikodem Wierzbicki, który przez cały czas trwania wyścigu prowadził pasjonującą walkę z Mistrzem Rubenem Boutensem. Ostatecznie na mecie wyścigu finałowego to właśnie Ruben Boutens zanotował się jako pierwszy, tuż za nim Nikodem Wierzbicki, a na trzecim miejscu uplasował się Jakub Szablewski. Niestety Jakub otrzymał od Sędziów karę 5-sekund doliczoną do ostatecznych wyników wyścigu za nieprzepisowy manewr wyprzedzania co w efekcie miejsce 3 dało Wojtkowi Stefaniukowi.

Ostatecznie całe zawody wygrał Ruben Boutens – była to prawdziwa deklasacja pozostałych zawodników, a jednocześnie bardzo dobry lekcja kartingu – wszyscy, którzy mieli okazję rozmawiać z Mistrzem mogli usłyszeć wiele cennych wskazówek nt. zasad jazdy.

 

Organizator wraz z Partnerami ufundował cenne nagrody dla wszystkich uczestników Finału. Nagrodą główną było Profesjonalne Szkolenie Wyścigowe (samochodowe) w Szkole Jazdy Mateusza Lisowskiego, które przypadło Ruben Boutensowi. Otrzymał on również opłacone wpisowe na kolejną edycję Pucharu E1Gokart, wpisowe na Kartingowe Mistrzostwa Pomorza Zachodniego 2019 oraz piękny puchar. Na drugim stopniu podium stanął Przemo Niewiadomski – również i on otrzymał zaproszenie na kolejną edycję Pucharu oraz Kartingowe Mistrzostwa Pomorza Zachodniego oraz Voucher na kwotę 1000 PLN do wykorzystania w internetowym sklepie Kart-Shop.pl. Podium uzupełnił Nikodem Wierzbicki – i jemu przypadło wpisowe na obie wspomniane wcześniej imprezy, puchar oraz voucher na 700 PLN w Kart-Shop.pl. Organizator dla pozostałych zawodników z top12 ufundował dodatkowe nagrody takie jak kaski wyścigowe oraz rękawice, zatem nikt z finalistów nie wyszedł z toru z pustymi rękami.

Słuchając opinii zawodników, wszystkim uczestnikom zawody bardzo się podobały, a uśmiech na ich twarzach gościł przez cały dzień. Jedyna uwaga powtarzana przez kierowców dotyczyła systemu pomiaru czasu, który przez brak automatyzacji znacząco wydłużył cały czas trwania zawodów.

Jako redakcja PolskiKarting.com.pl serdecznie dziękujemy za zaproszenie na zawody oraz możliwość pomocy w ich przebiegu. Zdecydowanie nie możemy doczekać się kolejnej edycji!

 

Zdjęcia: Edyta Pałeczka

Polecane filmy

Serwis informacyjny przeznaczony zarówno dla kierowców wyczynowych oraz tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie kartingowym.

Nasza Kartingowa Mapa Polski prezentuje obiekty sportowe, na których wraz z ze znajomymi możecie rozwijać swoją wyścigową pasję.

Jeśli wiesz o czymś czego nie ma w Naszym serwisie, prosimy o kontakt: redakcja@pkarting.pl