Dla Polaków tegoroczna impreza była bardzo udana, wielka szkoda że w tym roku zlikwidowano klasyfikacje drużynową (suma wyników najlepszych 4 zawodników), gdyż Polacy z pewnością zajęli by w tym roku miejsce na podium.

W sobotę odbyły się wyścigi dwóch kategorii: 100kg (zawodnicy powyżej 16 lat) oraz 100kg oldboys (zawodnicy powyżej 35 lat). W obu kategoriach mieliśmy swoich reprezentantów, którzy pokazali klasę i zaowocowały ich jazdy z doważaniem na przestrzeni ostatnich lat.

W kategorii 100kg oldboys (46 zawodników w stawce), wystartował Dariusz Romanowski (były rekordzista toru Silver Gokart Center), który odwiedził prawie każdy tor gokartowy w Polsce! Z powodzeniem odnalazł się w swojej kategorii wiekowej i dwukrotnie dojechał w wyścigach eliminacyjnych na 4 miejscu, a raz na 5 miejscu, co dało bardzo dobrą pozycję startową w wyścigu finałowym (3 pole). Finał nie był już tak udany, po pierwszych okrążeniach walki pierwszych czterech zawodników odjechało i mimo pogoni Darka, ukończył on finał na 6 miejscu. Zapowiedział on że wraca do Danii za rok i walczy o zwycięstwo w tej kategorii.

W kategorii 100kg, reprezentowało nas 4 zawodników, na 46 zawodników w stawce. W 2013 roku blisko podium był Mikołaj Marczyk, a Remigiusz Drzazga ukończył finałowy wyścig w TOP10. W tym roku wspomogli ich dwaj zawodnicy ze Szczecina: Dariusz Romanowski oraz debiutant Bartosz Malutko. Po wyścigach eliminacyjnych Darek był 31, a Bartek 34. Jak na debiut w tej mocno obsadzonej kategorii były to dość dobre wyniki. Remik oraz Mikołaj awansowali bez problemu do finału odpowiednio na 6 i 13 miejscu. Remik utrzymał swoją pozycję, a Mikołaj po zamieszaniu na starcie spadł prawie na koniec stawki i walcząc do ostatnich metrów udało mu się przebić na 15 pozycję.

Na koniec dnia odbyły się zawody drużynowe dla 2-3 osobowych zespołów. Zawodnicy korzystali z gokartów o mocy 13KM, które na najdłuższej prostej mogą osiągać nawet 100km/h! Limit wagowy wynosił 90kg. Polska wystawiła dwa zespoły w stawce 12 ekip. Team Poland w składzie Marczyk, Drzazga oraz MKI Racing, który reprezentowali Malutko, Irzykowski oraz Romanowski. TP był jednym z pretendentów do podium, gdyż wyrównany skład oraz podobna waga zawodników pomagała im w równej jeździe oraz szybszym zmianom w pit-stopie bez potrzeby wyciągania dodatkowego doważania. Kwalifikacje, które trwały 15 minut (był to też jedyny trening dla zawodników na mocniejszych gokartach tego dnia), pole-position dla Team Poland, a MKI Racing osiągnął 6 miejsce.

Wyścig finałowy trwał 75minut, obowiązkowo każdy zespół musiał raz zjechać do pit-stopu i wykonać zmianę. Zwycięzcą rywalizacji został Team Poland z ponad 1 okrążeniem przewagi nad drugi zespołem (jednocześnie obaj zawodnicy podczas swoich przejazdów poprawiali rekord toru, jest to pierwszy przypadek w historii polskiego kartingu halowego kiedy nasi rodacy ustanawiają rekord toru na zagranicznym obiekcie!). MKI Racing mimo jednej zmiany więcej w pit-stopie oraz mniejszego doświadczenia świetnie sobie dali radę i dojechali na 8 miejscu (z niedużą stratą do 6 pozycji), osiągnęli najlepszy wynik z ekip 3 osobowych.

Niedziela to już starty największej grupy Polaków, niektórzy zawodnicy startowali aż w dwóch kategoriach.

Kategoria 80kg ( 67 zawodników ) - Remigiusz Drzazga - Bartosz Malutko - Mikołaj Marczyk - Dariusz Romanowski - Mariusz Irzykowski - Edyta Pałeczka - Mateusz Szuliński

Najliczniejsza była grupa 80kg, w której wystartowało również paru zawodników spoza Danii. Zawsze ta kategoria jest najbardziej prestiżowa i cieszy się największym zainteresowaniem. Dla większości naszych reprezentantów było to zbieranie doświadczenia. Po wyścigach eliminacyjnych do półfinałów awansowali: Mikołaj Marczyk, Remigiusz Drzazga i Mateusz Szuliński. Tylko dwóm pierwszym udało się awansować do finału. Remigiusz zakończył finał na 18 pozycji a Mikołaj na 22. Obaj mieli mała nadwagę i według obliczeń tracili około 0,1-0,15 sek. na okrążeniu, tym bardziej może cieszyć ich awans do finału. Zwycięzcą tej kategorii został belg Arnaud Teuwen (4 zawodnik PIKC 2014 kat. Senior).

Kategoria 65kg ( 23 zawodników ) - Katarzyna Brem - Edyta Pałeczka - Mateusz Szuliński

Ogromne emocje za sprawą naszych zdolnych juniorów. Do faworytów zawodów zaliczał się Mateusz Szuliński i Kasia Brem, którzy zajmowali w biegach eliminacyjnych miejsca w TOP5. Mateusz startował w finale z 3 pozycji a Kasia z 4 pozycji. W finale udowodnili, że walka toczy się naprawdę do ostatniego zakrętu wyścigu. Tuż przed metą awansowali odpowiednio: Mateusz z pozycji 4 na 2, a Kasia z 5 na 3 miejsce. Edyta natomiast z biegu na bieg poprawiała swoje czasy i pod koniec zawodów jej best lap był na poziomie 10 zawodnika kategorii juniorskiej. W tej kategorii bezapelacyjnie najlepszy był belg Giovanni Baccellieri (Mistrz PIKC 2014 kat. Junior).

Tym samym Polacy przywieźli do kraju 3 puchary: - 3 miejsce kategoria junior 65kg Kasia Brem - 2 miejsce kategoria junior 65kg Mateusz Szuliński - 1 miejsce wyścig drużynowy Team Poland Remik Drzazga & Miko Marczyk

W komentarzach po zawodach, jeden z najlepszych zawodników świata Giovanni Baccellieri (dwukrotny Mistrz Świata Juniorów Kartingu Halowego, Mistrz Belgii / Polski / Danii), napisał: ”Gratulacje dla Polskiej ekipy i Team Poland. Zawodnicy którzy z dnia na dzień poprawiają swoje wyniki, jestem pod wrażeniem ich rozwoju.”

>>> Pełne wyniki z zawodów Racehallofchampions 2014 <<<

Tekst: PolskiKarting.com.pl

Serwis informacyjny przeznaczony zarówno dla kierowców wyczynowych oraz tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie kartingowym.

Nasza Kartingowa Mapa Polski prezentuje obiekty sportowe, na których wraz z ze znajomymi możecie rozwijać swoją wyścigową pasję.

Jeśli wiesz o czymś czego nie ma w Naszym serwisie, prosimy o kontakt: redakcja@pkarting.pl