Wojciech-Stefaniuk_PPKH_2016_001 Foto: Ewa

Wojciech Stefaniuk, zawodnik pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego, zwyciężył w pierwszej edycji Pucharu Polski w kartingu halowym w kategorii 95kg na szczecińskim torze Silver Gokart Center.

Redakcja (PK) - Co czujesz będąc najszybszym polskim kartingowcem halowym w kategorii 95kg? Wojciech Stefaniuk (WS) -  Jadąc na Puchar Polski nawet nie myślałem o tym że stanę na najwyższym podium. Kiedy zobaczyłem stawkę to pomyślałem, żeby było by fajnie dostać się do finału A, a jak obronie 6-te miejsce z PIKC to będzie super.

PK -  Czy to twój debiut w tak prestiżowych zawodach? WS - Tak naprawdę zadebiutowałem w 2015 roku. Gdzieś w okolicach marca byłem pierwszy raz na Silverze i poznałem Remika. To od niego dostałem zaproszenie na PIKC 2015. Byłem również na PIKC w tym roku, gdzie startowałem w obu kategoriach. W juniorach byłem 11-ty ale ważąc około 74kg jechałem w kategorii 65kg. W seniorach byłem 21-szy, a wśród Polaków 6-ty.

PK - Jak długo przygotowywałeś się do Pucharu? WS - Mieszkam w Gorzowie Wlkp i u nas nie ma żadnych torów kartingowych. Do najbliższego mam 100km. Pamiętałem co nie co z PIKC, szczecińskiej Ligi oraz trenowałem podczas regulaminowych jazd przed Pucharem i to wystarczyło.

PK - Kiedy rozpocząłeś swoją przygodę z tym sportem? WS - Jakieś 6 lat temu. Ktoś w moim mieście otworzył na parkingu przed Tesco tor z opon, bez pomiaru czasu, taki na ok 8-10 sekund. Jedno kółko. Byłem tam z tatą kilka razy, ale dostałem zakaz jazdy gdyż wg nich za szybko jeździłem ;o). Takie były początki i po tym incydencie na jakiś czas moja" kariera " się zatrzymała.

Co jakiś czas z rodzicami odwiedzałem tor w Szczecinie na al.Wojska Polskiego ale z racji odległości nie było to często.

Dopiero w 2014 otworzył się u nas Karting Gryf w starej hali, gdzie już zacząłem częściej jeździć. Tor miał ok 15sekundowe okrążenie a dwa wózki ledwo się mieściły obok siebie. Pomału zacząłem bić rekordy, najpierw tygodnia, później miesiąca, no i toru. Zacząłem również stawać na podium w Top10 miesiąca oraz w zawodach, w których jeździliśmy tzw. czasówki.

Jak już było wiadomo, że tor przestanie istnieć, to akurat poznałem Remika i Bartka. Pojechałem w PIKC w 2015, a potem zacząłem przyjeżdżać na Ligę na Silverze. I tak do teraz. Dopiero pod koniec 3-go sezonu Ligi stanąłem na podium w Finale A, tuż przed PIKC 2016.

PK - Gdzie szlifujesz swoje umiejętności? WS - W tej chwili moimi jedynymi treningami są Ligi kartingowe i od czasu do czasu zawody drużynowe. Oprócz Silvera startuję w tym sezonie w lidze w Starym Kisielinie - raz na 3 tygodnie.

PK - W Gorzowie Wlkp jest a raczej był tor w jednym z centrów handlowych? WS - Tak to prawda, były tam gokarty elektryczne. To całkiem inne wózki niż te, na których zaczynałem swoją karierę. Fajna zabawa ale nie mogłem z nich za często korzystać. Zauważyłem że całkowicie mnie rozregulowywały i nie mogłem się przestawić na jazdę tradycyjnymi gokartami. Bardzo polubiłem Panią Elę i Pascala, serdecznie ich pozdrawiam.

PK - Jak wspominasz walkę podczas Pucharu? WS - Nie było łatwo, zwłaszcza pokonać takich rywali jak: Michała Ryndzionka, z którym nie tylko rywalizuję ale również się przyjaźnię, Artura Pela - wiadomo Mistrza , Mateusza Bartcha – kierowcę z dużym doświadczeniem. Nie było łatwo z Adrianem Ziejewskim i Edytą Pałeczką, z którymi rywalizuję na torze w Szczecinie i wszystkimi innymi bardzo dobrymi zawodnikami. Nie mogę też zapomnieć o Pawle Kołodzieju i Piotrze „Wielkim” Wołynce.

Muszę przyznać że bardzo pomógł mi również mój Tata, z którym ustalaliśmy taktykę na wyścigi eliminacyjne oraz Mama, która mocno trzymała kciuki.  Pomimo ustalonej strategi, podczas finału A zaskoczyłem Tatę moim zjazdem na Pit-Stop. Jak się później okazało była to słuszna decyzja.

PK - Dziękujemy za wywiad i jeszcze raz gratulujemy wygranej.

Tak swoją przygodę z kartingiem zaczynał w 2014r Wojtek - Karting Gryf

https://www.youtube.com/watch?v=MIyG58C45DI

tekst: PolskiKarting.com.pl foto: Ewa

Serwis informacyjny przeznaczony zarówno dla kierowców wyczynowych oraz tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie kartingowym.

Nasza Kartingowa Mapa Polski prezentuje obiekty sportowe, na których wraz z ze znajomymi możecie rozwijać swoją wyścigową pasję.

Jeśli wiesz o czymś czego nie ma w Naszym serwisie, prosimy o kontakt: redakcja@pkarting.pl