W minioną niedzielę, 16 października 2016, na szczecińskim torze Silver Gokart Center odbył się Puchar Polski w kartingu halowym. Pierwsza edycja zawodów przyciągnęła najlepszych kartingowców z całej Polski. Kierowcy, którzy zgłosili swój udział, rywalizowali w dwóch kategoriach wagowych: 95kg i 80kg. Dodatkowo zawodnicy mogli zgłaszać swoje 3-osobowe zespoły do klasyfikacji drużynowej. W sumie w zawodach rywalizowało 58 kierowców.

Większość zawodników pojawiło się na szczecińskim torze już w sobotę, aby wziąć udział w oficjalnych treningach. Warto było przed zawodami poznać tor w obu kierunkach, poćwiczyć procedurę Pit-Stop oraz poznać możliwości gokartów oraz swoich rywali.

Punktacja oraz scenariusz rywalizacji bardzo przypominała tegoroczne zawody PIKC (nieoficjalne Mistrzostwa Polski w kartingu halowym). Dla każdego kierowcy w danej kategorii wagowej przygotowano 4 wyścigi. W sumie odbyło się 24 wyścigi kwalifikacyjne za które każdy uczestnik otrzymał punkty. Po odrzuceniu najgorszego wyścigu, pierwszych 15 najlepszych kierowców wzięło udział w Super Finale A. Dla kolejnych 15-tu czekał Finał B. Każdy bieg kwalifikacyjny poprzedzony był okrążeniem eliminacyjnym, który ustalał pozycję startową w wyścigu. Za Pole Posiotion oraz Best Lap zawodnik otrzymywał dodatkowe punkty.

Głównym sędzią zawodów - Rober Serafin - przez prawie 16-godzin czuwał nad rywalizacją w duchu zasady Fair-play. Biorąc pod uwagę małą ilość kar, większość zawodników dobrze znała "reguły gry" i starała się bez faulów wykorzystywać błędy rywali.

Puchar_Polski_w_KH_2016_sedzia_005

Zwycięzcą Pucharu Polski w kategorii 95kg okazał się Wojciech Stefaniuk z Gorzowa Wielkopolskiego. Z niewielką stratą na drugim stopniu podium stanął Mateusz Bartsch z Krakowa. Najlepsza trójkę uzupełnił Michał Ryndzionek z Jeleniej Góry.

- Dwa lata czekałem na swoje wielkie zwycięstwo – mówi Wojciech Stefaniuk – w zeszłym roku pierwszy raz startowałem na szczecińskim torze w PIKC a w tym roku zająłem 6-te miejsce wśród Polaków.

Puchar_Polski_w_KH_2016_95kg_002

W kategorii 80kg zwycięzcą został Jakub Ziobro z Rzeszowa, tuż za nim finiszował Michał Ryndzionek (a więc jak widać był to bardzo udany weekend dla tego kierowcy) a podium uzupełnił wychowanek szczecińskiego toru - Adrian Ziejewski.

- Bardzo cieszę się ze zwycięstwa – mówi Jakub Ziobro – jest do dla mnie bardzo ważne osiągnięcie, na które długo pracowałem.

Puchar_Polski_w_KH_2016_80kg_004

Organizatorzy przewidzieli również rywalizację drużynową. Zawodnicy mogli tworzyć 3-osobowe zespoły i wspólnie zbierać punkty z wyścigów. NAjlepszy okazał się team WP TRANS (Wołynka, Ziejwski, Ryndzionek). Drugie miejsce zajął Silver Stars (Frąnckowiak, Stefaniuk, Tychawski) a tuż za nim Procars (Ziobr, Zając, Olechowski).

Puchar_Polski_w_KH_2016_druzynowe_003

Dzięki Live Timing'owi oraz relacjom Video, każdy mógł śledzić i kibicować swoim faworytom.

W imieniu Naszej redakcji gratulujemy zwycięzcom pierwszej edycji Pucharu Polski w kartingu halowym.

PS Nasz zaprzyjaźniony kolega Paweł Kołodziej, z którym ponad 6 lat temu rozpoczynaliśmy przygodę z kartingiem, przypieczętował swoją karierę sportową 5-tym miejscem w kategorii 95kg.

foto - Ewa Stefaniuk

Serwis informacyjny przeznaczony zarówno dla kierowców wyczynowych oraz tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie kartingowym.

Nasza Kartingowa Mapa Polski prezentuje obiekty sportowe, na których wraz z ze znajomymi możecie rozwijać swoją wyścigową pasję.

Jeśli wiesz o czymś czego nie ma w Naszym serwisie, prosimy o kontakt: redakcja@pkarting.pl