Nie ominął Nas zaszczyt wywiadu z kolejnym najlepszym kierowcą Pucharu Polski  w kategorii 80kg - Jakubem Ziobrą z Rzeszowa.

Redakcja (PK) - Jak bardzo cieszysz się ze zdobytego tytułu?

Jakub Ziobro (JZ) - Zwycięstwo w pierwszej edycji Pucharu Polski jest moim największym sukcesem życiowym. Traktuję ten tytuł jako efekt ciężkiej pracy, tysięcy okrążeń na wielu torach kartingowych. Każde zawody staram się traktować bardzo poważnie. Bez względu na to czy są to zawody we Wrocławiu, Krakowie czy Kielcach nigdy nie przyjeżdżam na zawody w ostatniej chwili. Tor trzeba poznać. Dlatego najczęściej jestem już w miejscu zawodów dzień wcześniej. Poznaję tor i optymalną linię przejazdu.

PK -  Wiemy że jeździsz od wielu lat, jak długo czekałeś na swój sukces?

JZ - Właśnie w październiku mija czwarty rok mojej przygody z torami kartingowymi. Zaczynałem od szkółki kartingowej na Reskarcie w Rzeszowie. Miałem szczęście, że ta pierwsza edycja szkółki przyciągnęła naprawdę zdolnych chłopaków. Większość z nich jeździ do tej pory i to z sukcesami. A z Patrykiem Zającem tworzymy jeden team (Procars Racing Team), który na Pucharze Polski w Szczecinie zajął trzecie miejsce. Do naszego teamu dołączył Kuba Olechowski, również z Podkarpacia. Rzeszów i cały region Podkarpacia w ciągu kilku lat stał się w mojej ocenie jednym z najważniejszych centrów kartingu halowego. I wcale nie wynika to z tego że mamy najlepsze tory, ale z ilości naprawdę zdolnych kartingowców. Nie jesteśmy gorsi od Krakowa, Łodzi czy Warszawy. A swoją drogą może Polski Karting mógłby zainicjować zawody międzyregionalne. Wystawimy ekipę Podkarpacia, która jest w stanie wygrać z każdym.

PK - Czy brałeś udział w innych tak prestiżowych zawodach czy jest to twój debiut?

JZ - Przez te cztery lata zjeździłem Polskę w poszukiwaniu ciekawych zawodów. Oczywiście nie zawsze wygrywałem. Stałem na podium we Wrocławiu, Tarnowie, Krakowie, Kielcach, Lublinie, Szczecinie. Zawsze najpoważniej traktowałem PIKC, uważając je za międzynarodowe Mistrzostwa Polski i kwalifikacje do Mistrzostw Świata. W 2015 r. zająłem 10 miejsce wśród juniorów. W 2016 r. byłem czwarty i najlepszym z Polaków. Jeździłem również na torach otwartych np. pod Wiedniem i na torze Lonato pod Mediolanem.

PK - Co sprawiło że zwyciężyłeś? Ciężka praca, doświadczenie, szczęście?

JZ - Mam 16 lat. Większość zawodników z którymi wygrałem na Pucharze Polski w Szczecinie jest starszych ode mnie i ma większe doświadczenie. Szczęście można mieć w jednym biegu kwalifikacyjnym a nie w całych zawodach. W sporcie ciężka praca jest konieczna, ale nie gwarantuje sukcesu. Po prostu nie można być grzecznym, nie można się załamywać po wylosowaniu słabszego karta. Trzeba być agresywnym w dobrym znaczeniu tego słowa. Walka z torem i przeciwnikami, bo zawsze można urwać jeszcze jedną tysięczną sekundy, a przeciwnika sprowokować do błędu i czysto wyprzedzić. Liczą się też żelazne nerwy i wyczucie odpowiedniego momentu do np. zjazdu do pitstopu. Te szczegóły składają się na sukces. Chyba trzeba mieć to we krwi.

PK - Jesteś młodym utalentowanym kierowcą, czy masz jakieś plany na przyszłość?

JZ - W tym roku rozpocząłem naukę w Technikum Informatycznym w Rzeszowie. Lubię informatykę i chcę tę szkołę skończyć. Za dwa lata może pomyślę o rajdach samochodowych. Na razie głównym moim celem jest PIKC 2017. Chcę zdobyć jak najlepsze miejsca zarówno w kategorii Junior jak i Senior. Myślę, że jestem już gotowy do rywalizacji w KWC, które w przyszłym roku odbędą się w Hiszpanii. Z Haarboschem przecież już wygrywałem w Szczecinie ………

PK - Jeszcze raz gratulujemy wygranej. Wspomniałeś o zawodach. Wiemy że coraz więcej zawodników wyczekuje na Nasze imprezy kartingowe. Kto wie, może już niedługo zaskoczymy naszych czytelników i kierowców kartingowych.

tekst: PolskiKarting.com.pl foto: Ewa Stefańska

Serwis informacyjny przeznaczony zarówno dla kierowców wyczynowych oraz tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie kartingowym.

Nasza Kartingowa Mapa Polski prezentuje obiekty sportowe, na których wraz z ze znajomymi możecie rozwijać swoją wyścigową pasję.

Jeśli wiesz o czymś czego nie ma w Naszym serwisie, prosimy o kontakt: redakcja@pkarting.pl