Rozpoczął się rok 2013, końca świata jak nie było tak nie ma, więc nadszedł czas podsumować ubiegły sezon.

Czy coś się zmieniło w świecie kartingu? Czy nasza redakcja przyczyniła się do rozwoju tego sportu w naszym kraju, zgodnie z założeniami? Myślę że nasze działania przyjdzie oceniać Wam - kartingowcom, uczestnikom zawodów, działaczom oraz wszystkim tym którzy bacznie obserwowali naszą pracę.

Myślę że warto zacząć od pozytywnych stron rozwoju naszego serwisu. Jak zawsze staraliśmy się zamieszczać jak najwięcej informacji aby nasi czytelnicy mogli być zawsze na bieżąco z tym co dzieje się na torach kartingowych w naszym kraju oraz poza jego granicami – wszędzie tam gdzie startowali nasi rodacy. Współpracując z wieloma osobami relacjonowaliśmy to co dzieje się na torach kartingowych zarówno na imprezach dla amatorów jak i tych związanych z kartingiem wyczynowym.

W 2012 roku, kilka torów kartingowych w Polsce niestety zakończyło swoją działalność, inne zmieniły właściciela. Już początek ubiegłego roku przyniósł smutną choć od pewnego już czasu spodziewaną wiadomość o zamknięciu toru Imola&more w Piasecznie - po 15 latach działalności tego legendarnego już obiektu. W minionym roku uruchomiono też jednak kilkanaście nowych obiektów dla amatorów (w większości są to tory kryte) – ogólnie „bilans” jest więc dodatni. Co to może oznaczać? Zarówno dla nas jak i większości zawodników to dobra wiadomość. Tory kartingowe gdzie można jeździć i szlifować swoje umiejętności są coraz bliżej, a poszczególne obiekty wobec zauważalnej konkurencji starają się przyciągnąć Klienta coraz wyższym standardem obsługi. Z drugiej strony oczekiwania i wymagania ze strony entuzjastów i miłośników kartingu amatorskiego – „żelaznej” grupy Klientów każdego z torów mogą być teraz coraz wyższe.

Coraz większy udział w naszych publikacjach mają relacje „z pierwszej ręki” - pisane przez Uczestników relacjonowanych zdarzeń. Staraliśmy się pojawiać, w miarę możliwości, na różnych imprezach kartingowych i swoim okiem oceniać zarówno organizację jak i Wasze zadowolenie. Jak to w życiu bywa znacznie łatwiej jest kogoś oceniać niż być ocenianym, co odczuliśmy również na własnej skórze.

Nasza działalność w 2012 roku nie ograniczała się jednak jedynie do informowania i relacjonowania. Staraliśmy się czynnie włączać w organizację przedsięwzięć mających na celu popularyzację polskiego kartingu.

Już pod koniec 2011 roku pełni podziwu dla bezprecedensowego przedsięwzięcia Lubelskiej Ligi Kartingowej (LLK): zawodów zorganizowanych w Lublinie pn. „Puchar OLIMP 2011”, która do dziś dla wielu jest niedoścignionym wzorem organizacyjnym (do której w ciągu zaledwie dwóch grudniowych tygodni przystąpiło ponad pięćdziesięciu zawodników, a wszyscy finaliści mogli wziąć w nich udział całkowicie bezpłatnie) - wsparliśmy wówczas tę inicjatywę co w stosunkowo krótkim czasie zaowocowało organizacją w Lublinie kolejnych udanych, nowoczesnych imprez kartingowych pełnych nowatorskich rozwiązań. To właśnie dzięki LLK nabraliśmy większej wiary w cel, który obraliśmy i należą im się za to wielkie podziękowania.

foto_PK_01

Najczęściej pojawialiśmy się tam gdzie mieliśmy najbliżej, czyli w Lublinie - gdzie współpracując przede wszystkim z LLK wdrażaliśmy w życie kolejne ciekawe pomysły na popularyzację kartingu wśród amatorów. Wraz z doświadczonymi zawodnikami z różnych miast „testowaliśmy” (często ‘incognito’) nowo otwierane tory kartingowe przekazując Wam nasze pierwsze wrażenia z nowych obiektów. Nasi korespondenci odwiedzili również wiele zagranicznych torów kartingowych (nie tylko europejskich).

W marcu 2012 wspieraliśmy wyjazd zespołu Eagles Poland, którzy dzielnie walczyli w belgijskim Eupen i wrócili z … Pucharem !!! Logo portalu PolskiKarting.com.pl obiegło kartingowy świat na tysiącach fotografii z zawodnikami w biało-czerwonych kombinezonach. Otrzymaliśmy setki listów z gratulacjami z Polski jak i ze świata.

foto_PK_02_Eagles_Poland

Pomagaliśmy także przy organizacji pierwszej edycji PIKC na szczecińskim torze Silver, która odbywała się w maju. Te zawody były również znakomitą okazją do osobistego poznania się z wieloma utalentowanymi kartingowcami-amatorami w naszym kraju. W zawodach PIKC nasz serwis reprezentowali zawodnicy Eagles Poland.

foto_PK_03_PIKC_2012

Na przełomie maja i czerwca narodził się Gokart System (GS). Może nie dosłownie „narodził się” - ponieważ sam system działał już od 2 lat na lubelskim Cartmaxie, jednak dopiero połączenie możliwości GS z siłą marki: PolskiKarting.com.pl otworzyło nowe możliwości rozwoju systemu. Obecnie GokartSystem system skupia prawie 7 tysięcy kierowców i do dziś został uruchomiony na 6 torach kartingowych w kraju (w kolejce czekają kolejni zainteresowani). Dzięki inicjatywie i porozumieniu właścicieli pięciu z nich zorganizowano ponadregionalną imprezę kartingową : Puchar 5 Torów (P5T) – amatorskie zawody rozgrywane na pięciu różnych torach kartingowych: Lubelszczyzny, Małopolski, Podkarpacia i Śląska z nagrodą główną dla najlepszych zawodników w postaci wyjazdu na europejskie GP F1 w 2013 roku. Byliśmy dumni mogąc współtworzyć -jak się okazało - największą (zarówno pod względem ilości Uczestników biorących w niej udział jak i puli nagród) amatorską imprezę kartingową zorganizowaną w 2012 roku w Polsce.

foto_PK_04_Puchar_5_Torów

Nasza działalność została też zauważona przez jednego z promotorów prestiżowej serii kartingowej Rotax Max Challenge. To właśnie dzięki Niemu serwis przetrwał trudne chwile i mógł dalej działać. Nasza współpraca była na tyle owocna, iż wspólnie zorganizowaliśmy profesjonalne testy na gokartach z silnikami Rotax. Zaproszono wielu wyróżniających się zawodników z całego niemal kraju. Niestety kapryśna wakacyjna pogoda zmusiła nas do kilkukrotnych zmian planowanych terminów co w istotny sposób ograniczyło ilość Uczestników mogących skorzystać z możliwości sprawdzenia się w wyczynowym gokarcie.

foto_PK_05_Testy_Rotax

Przy wyliczaniu osób i firm zasłużonych dla działalności naszego portalu nie możemy pominąć również dystrybutora odzieży kartingowej: firmy Arroxx, która wspiera nas oraz wielu zawodników. M.in. dzięki niej zespół Eagles Poland zwyciężył podczas belgijskich zawodów w kategorii ‘Team Elegance’. Prawdopodobnie nieprzypadkowo, na kolejnych zawodach również inne zespoły zaczęły przykładać większą uwagę do swojej prezencji.

Jesteśmy obecni nie tylko w kartingu amatorskim ale także w sporcie wyczynowym. Współpracujemy z tak znanymi zawodnikami jak Karol Lubas czy zespołami jak team kartingowy Speed Kart z Lublina oraz ST-Racing Maranello i in. To wspaniali ludzie, z którymi rozwijamy nasz serwis.

Mieliśmy także swoich reprezentantów na halowych mistrzostwach świata KWC 2012 rozgrywanych w niemieckim Essen - zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i w sztafecie narodów (Nations Cup) jako team: PolskiKarting.com.pl.

W 2012 roku objęliśmy patronatem medialnym kilkanaście ważnych dla popularyzowania kartingu w Polsce inicjatyw wśród których znalazły się m.in.: Kartingowy Klub Sportowy (KKS) z Grodziska Mazowieckiego, Lubelska Liga Kartingowa (LLK), Łódzka Amatorska Liga Kartingowa (ALK), Warszawska Liga Kartingowa (WLK), Wrocławska Liga Kartingowa – RW Trophy, i in. Kibicowaliśmy także naszej Poloni ze Szwecji.

Wspieraliśmy także studentów z Warszawskiej Akademickiej Ligi Kartingowej, a także organizatorów innych pojedyńczych imprez i zawodów.

Możemy z dumą i przekonaniem potwierdzić, że coraz więcej imprez kartingowych organizowanych w naszym kraju nie ustępuje pod względem organizacyjnym imprezom organizowanym na zagranicznych torach (ze szczególnym uwzględnieniem torów europejskich), a częstokroć nawet je przewyższa - pomimo nieporównywalnie mniejszych (w Polsce), nakładów finansowych i możliwości technicznych.

PolskiKarting.com.pl pośredniczy w wymianie doświadczeń organizacyjnych, a także pomaga w przygotowaniu i organizacji zawodów kartingowych. Niektóre z rozwiązań zaproponowanych w ub. roku przez współpracującą z nami LLK, np. wyeliminowanie problemu falstartu przy wykonywaniu procedury Stop&Go (znanej także jako tzw. „pit-stop”) poprzez wprowadzenie drugiego, „wyjazdowego” przycisku już wzbudziły zainteresowanie w naszym kraju, a nawet za granicą i już w bieżącym roku to rozwiązanie będzie wykorzystywane na kilku torach kartingowych.

Uznanemu już w naszym kraju Królewskiemu Pucharowi Kartingowemu organizowanemu przez Automobilklub Królewski wprawdzie daleko było do powtórzenia (pomimo utworzenia dodatkowych kategorii klasyfikacyjnych) sukcesu organizacyjnego z 2011 roku kiedy to osiągnięto rekordową ilość 170 Uczestników (dzięki - jak przyznało w ubiegłym roku wielu jego Uczestników - niemałemu medialnemu udziałowi naszego portalu) – obronił on jednak palmę pierwszeństwa (pod względem ilości biorących w nich udział Uczestników) wśród lokalnych (rozgrywanych w obrębie jednego województwa) amatorskich imprez kartingowych organizowanych w 2012 roku w naszym kraju.

Nasz redakcja oprócz wsparcia medialnego oraz organizacji imprez zajmowała się również pomocą w rozpoczęciu kariery w kartingu wyczynowym wielu utalentowanym kierowcom - młodym ludziom, który zwracali się do nas z różnymi prośbami i pytaniami. W miarę naszych możliwości staraliśmy się im służyć radą, pomocą i kontaktem z odpowiednimi osobami.

W minionym okresie poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi którzy pomagali nam się rozwijać i którym należą się gorące podziękowania. Było ich tylu że nie sposób wszystkich wymienić. Wyrazy szacunku należą się też kilku firmom oraz osobom prywatnym, którzy często anonimowo i bezinteresownie wspierali nasze działania.

Mamy nadzieję że w 2013 roku uda się Wam zrealizować większość Waszych ambitnych planów, a nam uda się przekonać jeszcze więcej osób do wspierania naszych starań w popularyzację tej dziedziny polskiego sportu jakim jest polski karting.

redakcja PolskiKarting.com.pl

Serwis informacyjny przeznaczony zarówno dla kierowców wyczynowych oraz tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie kartingowym.

Nasza Kartingowa Mapa Polski prezentuje obiekty sportowe, na których wraz z ze znajomymi możecie rozwijać swoją wyścigową pasję.

Jeśli wiesz o czymś czego nie ma w Naszym serwisie, prosimy o kontakt: redakcja@pkarting.pl